Sveiki, mūsų skaitytojai! Šiandien norime pakalbėti apie svarbų ir kartu dažnai pamirštą dalyką – burnos ertmės higieną. Tai yra tema, kurią verta aptarti, nes nuolatine priežiūra galime išvengti daugybės burnos sveikatos problemų.

Kiekvienas iš mūsų nori turėti sveiką šypseną ir išsaugoti gerą burnos sveikatą ilgam. Tačiau dažnai pamirštame, kad tinkama burnos ertmės higiena yra esminė norint pasiekti šį tikslą. Norime su jumis pasidalinti patarimais ir žiniomis, kaip lengvai ir efektyviai prižiūrėti savo dantis bei burnos ertmę.

Pagrindiniai dalykai

 • Burnos ertmės higiena yra esminė norint išsaugoti sveikus dantis ir gerą burnos sveikatą;
 • Reguliarus dantų valymas du kartus per dieną yra svarbus įprotis;
 • Rūkymas neigiamai veikia burnos sveikatą, didindamas periodonto ligos riziką;
 • Negalima ignoruoti burnos higienos, nes tai gali lemti dantenų ligas, blogą kvapą, kariesą ir kitas rimtas sveikatos problemas;
 • Valant dantis, svarbu naudoti tinkamą šepetėlį, rinktis dantų pastą su fluoru ir reguliariai lankytis pas stomatologą.

Kas yra burnos ertmės higiena

Burnos ertmės higiena yra svarbus kasdienybės įpročių dalis, kuri padeda išsaugoti sveikus dantis ir gerą burnos sveikatą. Tai apima ne tik reguliarią dantų šepetėlio naudojimą, bet ir tinkamą liežuvio bei skruostų valymą bei tinkamą mitybą.

Sveika burna prasideda nuo tinkamos higienos praktikų. Kūrybingai ir reguliariai prižiūrint burnos ertmę galime sumažinti karieso riziką, prevencijuoti gingivitą bei kitas ligas. Teisingai atliekant šias procedūras galime išvengti skausmingų dantenų uždegimų ar kitų nepatogumų.

Nepamirškite, kad burnos sveikata turi didelę įtaką bendrai organizmo sveikatai. Bloga burnos higiena gali sukelti rimtesnes problemas, tokiu būdu poveikį turintią net visam organizmui. Todėl rūpinimasis savo burnos ertme yra esminis sveiko gyvenimo būdo elementas.

Svarbiausi burnos sveikatos įpročiai

Reguliarus dantų valymas:

 • Valykite dantis du kartus per dieną, naudodami tinkamą šepetėlį ir dantų pastą su fluoru.
 • Nepamirškite apsilankyti pas odontologą bent kartą per metus profesionaliam dantų valymui.

Liežuvio ir skruostų valymas:

 • Atkreipkite dėmesį į liežuvio valymą, nes ant jo gali susikaupęs daug bakterijų.
 • Naudojant specialius prietaisus arba liežuviui skirtą šepetėlį, nuvalykite liežuvį kelis kartus per dieną.

Tinkama mityba:

 • Vengiant perteklinio cukraus vartojimo galima sumažinti karieso riziką ir išlaikyti sveikus dantis.
 • Rinkitės maistą turtingą kalciumo, vitaminų ir mineralinių medžiagų požiūriu – tai svarbu ne tik dantims, bet ir visam organizmui.
 • Rūkymas neigiamai veikia burnos sveikatą – jis gali sukelti bloga kvapais, spalvoti dantis bei padidinti periodonto ligos riziką.

Teisingas dantų valymas

Dantų valymas yra svarbus kasdieninis įpročius, kuris padeda išlaikyti sveikus dantis ir sumažinti karieso riziką. Kadangi plakime kaupiasi bakterijos, rekomenduojama valyti dantis bent du kartus per dieną – ryte ir vakare.

Kai valote dantis, atkreipkite ypatingą dėmesį į tinkamą šepetėlio pasirinkimą ir judesius. Svarbu naudoti minkštus šepetėlius su mažais galais, kad būtų lengviau pasiekti sunkiai prieinamas vietas burnoje.

Be to, nepraraskite iš akių kalbos valinimo svarbą. Naudokite specialų liežuvio šepetėlį arba šepetėlį su liežuvio gale tam, kad pašalintumėte bakterijas bei likučius nuo liežuvio paviršiaus.

Siekiant pilnavertiško dantų valymo procesas, nepamirškite naudoti siūlo arba specialių plaunamuoju skysčių. Tai padeda efektyviau pašalinti likučius tarp dantų ir užkirsti kelią plakaui susiformuoti.

Mūsų patarimas: nepamirškite apsilankyti pas stomatologą bent kartą per šešis mėnesius, net jeigu laikotės visų rekomendacijų namuose. Apsilankę reguliariai gydytojas gali anksti pastebėti bet kokias problemas ir jas efektyviai spręsti.

Kas nutinka ignoruojant burnos ertmės higieną

Svarbu suprasti, kokie neigiami padariniai gali iškilti, jei ignoruojame tinkamą burnos ertmės higieną. Nepakankama dėmesio skiriant šiai sričiai, gresia daugybė problemų ir pavojų mūsų burnai bei bendrai sveikatai.

 • Dantenų ligos: Nepaisyti dantenų priežiūros gali lemti gingivitą ar net periodontitą – rimtą dantenų uždegimą, kuris gali baigtis praradus dantis.
 • Blogas kvapas: Netinkama burnos ertmės priežiūra dažnai sukelia nemalonų kvapą iš burnos, kuris gali būti socialinės sąveikos kliuvinys.
 • Kariesas ir įtarimas: Nevalyti dantys yra pagrindinis karieso atsiradimo veiksnys. Be tinkamos higienos, bakterijos ant dantų paviršiaus formuoja rūgštį, kuri pažeidžia dantenas.
 • Bendroji sveikata: Ignoruojant burnos ertmės higieną padidėja širdies ligų, diabeto ir kitų rimtų sveikatos problemų rizika.

Remiantis tyrimais, aišku, kad reguliarus ir nuoseklus burnos higienos palaikymas yra esminis prevencijos veiksnys. Negalime pamiršti savo kasdieninių įpročių – jie tiesioginai veikia mūsų bendrą gerovę.

Kaip pasirūpinti burnos ertmės higiena efektyviai

Svarbu žinoti, kaip tinkamai pasirūpinti burnos ertmės higiena, norint išlaikyti sveikus dantis ir bendrą gerovę.

 • Valykite dantis bent du kartus per dieną, naudodami tinkamą šepetėlį ir siūlą arba plaunamąjį skysčių.
 • Nepamirškite valyti liežuvio, nes ant jo gali susidaryti bakterijų pluta.
 • Rinkitės tinkamą dantų pastą su fluoru, kad apsaugotumėte dantis nuo karieso.
 • Reguliariai lankykites pas stomatologą patikrinti savo burnos sveikatą ir anksti nustatyti galimas problemas.
Statistika Skaičiai

 

Dantys, kuriuos prarandame 1/4
Dantenų ligomis sergantiems 90%
Karieso prevencija Svarbiausias faktas

Išvada

Griežtai laikydamiesi tinkamos burnos ertmės higienos yra esminė norint išlaikyti sveikus dantis ir gerą bendrą sveikatą. Dantų valymas, liežuvio priežiūra, tinkama dantų pasta bei reguliarūs stomatologo vizitai yra raktas į sėkmingą burnos sveikatą. Nepaisant to, kad daugelis praranda dantis dėl blogos burnos higienos, galime sumažinti šią statistiką laikydamiesi patarimų, kuriuos pateikėme. Dantenų ligų paplitimas gali būti sumažintas, jei skiriame pakankamai dėmesio burnos ertmės higienai. Karieso prevencija yra svarbi ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Tad nebijokite rūpintis savo burnos sveikata – tai investicija į ilgalaikę gerovę. Daugiau apie odontologijos paslaugas galite sužinoti tinklapyje: gintaroklinika.lt.