Protiniai dantys paprastai pašalinami tik tuo atveju, jei jie sukelia problemų arba tikėtina, kad tai padarys ateityje. Nėra moksliškai įrodyta, kad ištraukiant protinius dantis nauda sveikatai nesukelia jokių problemų. Be to, protinių dantų pašalinimas paprastai yra nemalonus ir gali sukelti šalutinį poveikį.

Daugelio žmonių protiniai dantys išdygo iš dantenų ir neišauga – arba tik dalis jų. Iki 80% jaunų suaugusiųjų Europoje turi bent vieną neišdygusi protinį dantį. Jei vaikams reikės šalinti dantis, vaikų odontologas Vilniuje jums apie tai praneš.  Tai dažniau pasitaiko apatiniame žandikaulyje nei viršutiniame žandikaulyje. Priežastis paprastai yra ta, kad žandikaulyje nėra pakankamai vietos. Kiti dantys gali trukdyti protiniams dantims arba jie gali būti kreivi.

Neišdygę protiniai dantys (kartais dar vadinami „paveiktais“ protiniais dantimis) dažnai nesukelia jokių problemų. Tačiau kartais jie sukelia skausmą, patinimą, dantų ėduonį ar dantenų uždegimą. Paveikti protiniai dantys taip pat gali atstumti kitus dantis. Protiniai dantys, prasiveržiantys per dantenas, taip pat gali sukelti problemų.

Kada gera mintis ištraukti protinius dantis?

Sprendimas, ar ištraukti protinius dantis, ar ne, daugiausia priklausys nuo to, ar jie jau sukelia problemų, ar labai tikėtina, kad jie tai padarys ateityje.

Prieš pašalinant dantis, svarbu gauti atsakymus į šiuos klausimus:

  • Ar jūsų protiniai dantys jau sukėlė skausmą ar žandikaulio ar netoliese esančių dantų pažeidimus, ar yra didesnė rizika, kad taip atsitiks?
  • Ar dantys trukdo kitiems dantims tinkamai vystytis?
  • Ar dantys gali trukdyti kitoms jau numatytoms dantų ar žandikaulių procedūroms?
  • Kokia rizika yra susijusi su operacija?
  • Ar protiniai dantys galėtų „pakeisti“ trūkstamus arba smarkiai pažeistus krūminius dantis (galinius)?

Žmonės, turintys kreivus smilkinius (priekinius dantis) ar mažus žandikaulio kaulus, kartais nerimauja, kad jų dantys gali būti dar labiau išstumti iš vietos, jei protiniai dantys išaugs iš dantenų. Bet nebūtinai taip yra. Tas pats pasakytina ir apie tuos žmones: jų protiniai dantys gali būti palikti, jei odontologas nesitiki, kad jie paveiks kitus dantis.

Koks galimas šalutinis poveikis pašalinus protinius dantis?

Dauguma žmonių po operacijos turi patinimą burnoje ar skruostuose ir negali visiškai atidaryti burnos kelias valandas ar net kelias dienas. Daugelis jaučia skausmą iškart po procedūros, tačiau tai trunka neilgai.

Bet jei skausmas grįžta po keturių ar penkių dienų, sustiprėja ir lydi patinimas ar blogas burnos kvapas, žaizda gali būti užkrėsta. Taip gali atsitikti, jei išdžiūvęs kraujas, uždarantis žaizdą, per anksti nusileidžia, o žaizda lieka neapsaugota. Antiseptiniai burnos skalavimo skysčiai ar geliai gali padėti išvengti tokių komplikacijų. Paprastai nereikia gerti antibiotikų.

Procedūros metu gali būti pažeisti nervai ir kraujagyslės. Tai gali sukelti kraujavimą ir dažniausiai laikiną liežuvio ar veido tirpimą. Labai retais atvejais gali atsirasti rimtų infekcijų. Iki 1 iš 100 žmonių dėl procedūros gali kilti nuolatinių problemų, tokių kaip tirpimas ar netoliese esančių dantų pažeidimas. Rizika, kad taip atsitiks, priklausys nuo to, kokia plati procedūra turi būti.

Protiniai dantys paprastai pašalinami taikant vietinę nejautrą. Sudėtingesnėms procedūroms gali būti naudojama bendra anestezija.

Ką daryti su skausmu po operacijos?

Daugelis žmonių po operacijos naudoja skausmą malšinančius vaistus. Kartais jiems jau iš anksto skiriami nuskausminamieji. Ir ibuprofenas, ir acetaminofenas (paracetamolis) gali padėti sumažinti skausmą po procedūros. Acetilsalicilo rūgštis (vaistas, vartojamas tokiuose vaistuose kaip „Aspirinas“) netinka prieš arba po to, nes padidina kraujavimo riziką.

Tyrimai rodo, kad 400 mg ibuprofeno dozė skausmą malšina geriau nei 1000 mg acetaminofeno dozė. 1000 mg acetaminofeno ir 400 mg ibuprofeno derinys malšina skausmą geriau nei lygi acetaminofeno ar ibuprofeno dozė, o poveikis išlieka ilgiau.

Suaugusieji turėtų vartoti šį derinį tik kas aštuonias valandas, kad nebūtų viršyta didžiausia abiejų vaistų dozė. Didžiausia ibuprofeno dozė suaugusiesiems yra 800–1200 mg per 24 valandas. Didžiausia acetaminofeno dozė yra 4000 mg per 24 valandas.

Kartais žmonėms skiriamas fermentas bromelainas, siekiant sumažinti uždegimą ir skausmą. Tačiau trūksta gerų šio vaisto privalumų tyrimų.

Kelias dienas po procedūros ledo paketo laikymas prie skruosto gali padėti sumažinti patinimą. Pirmomis dienomis turėtumėte vengti rūkyti cigaretes, gerti vaisių sultis ir karštus gėrimus, nes jie gali sulėtinti gijimo procesą.

Labiau tinka tokie gėrimai kaip negazuotas vanduo ar drungna ramunėlių arbata. Kietas maistas taip pat kartais sukelia problemų. Ne per karštas sriubas ir maisto produktus, kuriuos galima sutrinti liežuviu, lengviau valgyti, pavyzdžiui, bulves, žuvį ar makaronus.

Pabaigai

Pirmosiomis dienomis po dantų ištraukimo geriau vengti sunkios fizinės veiklos, tokios kaip sportas, ar eiti į sauną, nes tai taip pat gali turėti įtakos gijimo procesui. Tai taip pat tiesa, net jei jau jaučiatės geriau.

Šaltinis: dentes.lt