10 kulinarinių dalykų, kuriuos atradau Portugalijoje

1. Skaniausią ir minkščiausią orkaitėje keptą ožiuką (Cabrito assado no forno) ir grilyje keptą aštuonkojį (Polvo grelhado) restorane Bem Me Quer, esančiame Bragoje. Šiame restorane ryškia salotine spalva dažytomis sienomis sutiksite vieną plepiausių ir puikiai arbatpinigių viliojimo meną išmanančių padavėjų. Jei paklausite, jis jums papasakos, iš kur kilęs restorano pavadinimas ir kad šiai užeigai jau 59 metai. Vyriausias virėjas čia dirba jau 38, o antras virėjas 20 metų – pakankamai laiko, kad iki tobulumo išdirbtų savo patiekalų receptus. Jei skrandžiai netreniruoti, imkite pusę porcijos. Kaina 50-70 Eur dviems asmenims.
Kur: Campos das Hortas, no 6a – Braga, tel. (351) 253 26 20 95

2. Fado vadio klubą A Baiuca Lisabonoje. Šioje jaukioje, didelę pilną draugų virtuvę primenančiame klube gali dainuoti visi. Kur dar pamatysi klubo šeimininkę, kuri neša svečiams maistą, o jau po akimirkos traukia fado dainą apie nelaimingą meilę. Netgi man teko kartu su vienu etatiniu klubo dainininku kartu sutraukti Sinatros My Way. Šita vieta įtraukta į keletą kelionių vadovų, taigi staliuką užsirezervuokite prieš keletą dienų. Kaina – 50 Eur dviems asmenims.
Kur: Rua de São Miguel 20, Lisboa, tel. (351) 93 945 70 98, mail abaiuca@sapo.pt

3. Didelius ir mažus, šviežius ir išlaikytus sūrius. Ypač balto pelėsio sūris Queijo da Serra arba šviežias iš ožkų ir avių pieno padarytas Queijo Fresco. Pirmą rasite daugelyje restoranų valgiaraščių skiltyje desertai. Ieškantiems puikių skonio derinių siūlau prie šio sūrio užsisakyti cidonijų (arba dūlinių kriaušių) džemo, kuris Portugalijoje (ačiū lengvai pakabintam vieno anglo liežuviui) vadinasi marmelada. Prašykite drąsiai, nes šis pavadinimas rezervuotas tik cidonijų džemui (visos kitos uogienės ir džemai vadinasi doce). Šviežio sūrio siūlau nuvažiuoti į vieną iš Algarvės naminio maisto restoranų Ribalta. Čia sūrį gausite, kartu su moliūgų uogiene (Queijo fresco c/doce de abóbora) kaip užkandį. Šis puikus kaimiško maisto restoranas yra Algarvėje, apie 20 km I kontinento pusę nuo Guia (tarp Faro ir Portimão) miestelio. Jei rasite šią vietą (man užtruko gerą pusvalandį) ir ten papietausite, būtinai parašykite.
Kur: Restaurant Ribalta, Ribeira Alta, Algoz, tel. (351) 282 575 714, nedirba antradienį

4. Keptus kaštonus, kurie rudenį pardavinėjami miestų aikštėse. Portugalijoje juos kepa specialiose lauko krosnelėse ant anglių ir deda truputį druskos, todėl kevalas virsta pilkšva trapia plutele, o druska išryškina kaštono saldumą.
Kur: rudenį miestų aikštėse ir pagrindinėse gatvėse. Pasiruoškite astovėti nedidelę eilę.

5. Savo suruoštus pietus lauke, kur nors prie vaizdingo vandenyno skardžio. Tam tereikia tą pačią dieną aplankyti kiekviename mieste esantį miesto turgų Mercado municipal. Meniu 2 asmenims: 300 gr alyvuogių, viena vidutinio dydžio sūrio galva, 4-6 pomidorai, gabalėlis kiaulienos dešros iš juodos pusiau laukinės kiaulės mėsos (Porco preto), jauno balto vyno vinho verde arba vandens, šviežias, tą rytą keptas duonos kepaliukas. Prieš pirkdami drąsiai klauskite ar galima paragauti.
Kur: miestų Mercado municipal

6. Didelį puoduką juodos kavos su pienu ir pyragėliu vietinėje cukrainėje Pastelaria. Man skaniausia kava – patiekta stiklinėje. Ji vadinasi meia de leite.

7. Žuvį Peniche – mažame žvejų miestelyje Portugalijos viduryje. Užeiga A Sardinha visada pilna vietinių. Jie netgi turi atskirą įėjimą žvejams. Šioje kavinėje nesilaikoma etiketo (pvz. vyno jums įpils į alaus taurę), užtai gaminamas skaniausias 5 žuvų troškinys Caldeirada do Peixe. Tai patiekalas dviems. Palaukus gerą pusvalandį jums tiesiai nuo ugnies atneš garuojantį puodą, kuriame pilnai tilptų maisto kokiems 6 asmenims. Pats troškinys, tai dideli kardžuvės, jūros ešerio ir dar bala žino ko gabalai, krevetės, bulvės, daržovės ir žuvies sultinys. Skanumėlis. Kitą dieną, pasivaikščiojus ir gerokai praalkus, galima vėl užsukti į tą pačią užeigą. Šį kartą paragauti jų firminio patiekalo – sardinių. Jei pasiseks, jus aptarnaus pamainos vyresnysis su Šerėno švarku. Nepamirškite paprašyti, kad parodytų žuvį. Ne dėl šviežumo, bet šiaip, parodyti portugalams būdingą reiklumą jūros produktų dydžiui, išvaizdai ir kokybei.
Kur: A Sardinha, Rua Vasco Da Gama, 81,Peniche, tel (351) 262 781 820

8. Lisabonoje mėgstamuss kiaulių kepenų kepsnius Iscas, troškintus vyne kartu su alyvuogėmis bei petražolėmis ir patiekiamus su virtomis bulvėmis. Verta užsukti į restoraną Antigo Primeiro de Maio. Ši vieta, esanti šalia Lisabonos naktinio gyvenimo rajono Bairro Alto, yra gera vieta pradėti vakarą. Nors aplinka labiau primena smuklę, tipiškas Lisabonos maistas yra puikus. Desertui paimkite kiaušinių pyrago su cukraus syrupe virta slyva Sericaes c/Ameixa. Kaina 20-30 Eur 2 asmenims.
Kur: Rua da Atalaia, 8 Lisboa, tel. (351) 213 426 840
9. Mažus, grilyje keptus kalmarus Chocos. Dėmesio. Nemažai portugalų šeimų ir restoranų kalmarus ik šiol valgo su kalmarų rašalu. Jei nenorite, kad patiekalas spalva primintu asfaltą, prašykite Chocos s/tinta grelhado.
Kur: daugelyje užeigų prie vandenyno

10. Sūdytą džiovintą menkę su bulvių traškučiais, kiaušiniene ir svogūnais Bacalhau à Brás. Tai patiekalas atspindis esminius portugalų virtuvės produktus. Prieš kelis šimtus metų jūrininkai prisižvejodavo menkių prie Grenlandijos krantų, tačiau neturėjo šaldytuvų laimikiui parvežti. Tad menkes sūdydavo ir džiovindavo. Iki šiol visose parduotuvėse galima nusipirkti mūsų voblą primenančią menkę, kurią portugalai mirko ir gamina įvairiais įmanomais būdais. Jei būsite Porto, siūlau šio patiekalo paragauti O Tripeiro. Ten pat geriausiai gamina tipinį Porto patiekalą Tripos a moda do Porto – gyvulių subproduktų troškinį su pupelėmis. Jis atsirado tada, kai vietiniai Porto gyventojai visą gerą mėsą atiduodavo į tolimus kraštus išplaukiantiems jūrininkams. Kaina 40-60 Eur dviems asmenims
Kur: O Tripeiro, Rua Passos Manuel, 195, Porto, tel (351) 222 005 886