Indija: keliautojo pastebėjimai

Sveiki, bičiuliai. Štai nesusilaikiau ir vėl nulėkiau iki Indijos. Antras kartas jau. Kaip dera kulinariniam blogui, derėtų pradėti nuo maisto. Bet trumpas įvadas į Indiją, manau, nepamaišys.


Apie viską iš pradžių. Vaikiuko foto įraše prieš tai – 2006m., Palitanta, Gudžaratas. Palitana – šventas visų džainistų miestas ant švento kalno, į kurį veda 4000 laiptelių (bendras kelio ilgis 3,5 km), turintis virš 800 šventyklų. Čia žingeidiems.
Ši kelionė – tai noras aplankyti draugus, pabaigti prieš 2 metus pradėtą žygį, kuris baigėsi taip ir neaplankius Sikimo ir vėl pabūti Indijoje.
Kelionės metu papuolėme į musono pabaigą ir sausakimšus priemiestinius traukinius Mumbajuje. Kartu su musulmonais šventėme saulėlydį Ramadano metu Ahmedabade. Grožėjomės kalnais Kalimponge. Lankėme budistų vienuolynus ir be elektros, pliaupiant lietui, prie žvakių šviesos leidome vakarus Juksome ir Pelinge.

VISADA TARP ŽMONIŲ
Indijoje niekada nesi vienas. Bet kuriuo paros metu ir bet kur būsi tarp žmonių, iš kurių bent keli vietiniai negalės atitraukti akių nuo kelių šviesios odos užsieniečių visa galva aukštesnių už likusią minią. Išimtis kalnai.


KVAPAI, GARSAI IR KELIO DULKĖS

Indijoje nereikia dezodoranto ir kvepalų. Kvapai (įskaitant ir prakaitą) ant kūno ilgai nesilaiko. Užtai keliautoją visada supa mišinys susidedantis iš gaminamo maisto, šalia esančių gyvulių, žydinčių gėlių ir smilkalų aromato.
Karštis didžiojoje Indijos dalyje yra visa nugalintis. Todėl turistai prakaituoja, o šunys nesivargina lodami. Kai turi laisvą minutę, žmonės miega visur ir visada.
Jei būsite Indijos mieste karštos dienos metu – po poros valandų perbraukite servetėle per savo kaktą. Didelė tikimybė, jog ji bus papilkėjusi nuo kelio dulkių.
Indijos keliuose vyrauja harmoningas chaosas. Visi važiuoja kaip nori, lenda be eilės ir pastoviai pypsi informuodami kitus apie savo, kaip transporto dalyvio, egzistavimą. Ant reliktinių transportinių mašinų užrašyta „Horn OK please“. Mačiau tik vieną avariją.

FOTOGRAFAVIMAS IR KOLEKCIONAVIMAS
Fotografas Indijoje – tai karo korespondentas. Pastoviame kisme nėra laiko ilgai taikytis ir derinti kadrą. Fotografuojamas objektas (nebent tai kalnas) būtinai pasitrauks, o į kadrą įlys mašina, kitas žmogus, karvė, vaikai ar kita (įrašykite). Po fotografijos atsisukite atgal. Tikėtina, jog kol savo muiline taikėtės į kokią šventą karvę, už jūsų susirinko susidomėjusių vietinių būrelis.
Jei fotografuojate žmones, parodykite jiems rezultatą kameros ekrane. Daugeliui, ypač vaikams, sukelia ekstazę arba bent jau plačią dėkingumo šypseną. Kai kurie žmonės jums dėkos, kad juos nufotografavote. Mokykitės iš vietinių jausti malonumą mažmožiuose.
Žmonės, kurie mėgsta temines kolekcijas gali iki nukritimo fotografuoti: išpaišytus krovininių mašinų bortus, oriai gatve prieš eismą einančias karves, besišypsančius vaikus. Čia vėl primenu, kad pradžiugintume juos parodydami jiems jų foto. Džiugaus klyksmo bus daugiau nei fotografavimo metu.

ŠALTIS, KAIP PRABANGA
Jei valgysite brangesnėje užeigoje ar keliausite aukštesne klase, jus būtinai, iš geriausių paskatų, pasistengs sušaldyti. Šaltis Indijoje – tai prabanga. Kai mes prašėme išjungti ventiliatorius, į mus žiūrėjo kaip į marsiečius.

ŠVIEŽIAS MAISTAS IR JO GAMINIMAS
Indai apsėsti šviežumo idėjos. Gatvėje pamatysite minią žmonių, laukiančių aliejuje čirškiančių samosų, nors šalia guli kalnas iškeptų prieš 5 minutes. Tas pats ir su duona, kurią maitinimo įstaigoje dažnai kepa atskiras kulinaras – dažnai vyras.
Indų maistas nebūtinai aštrus, tačiau pikantiškas, t.y. jame daug prieskonių. Po kelių dienų tokio valgymo pradėsite jausti, kaip čili, imbieras ir garam masala sunkiasi pro jūsų odos poras. Indijoje galima gauti visokio maisto, tačiau populiariausia vegetariška virtuvė. Ji man geriausia. Likusiame pasaulyje indų restoranai siūlo Pendžabo virtuvę (sotūs troškiniai su daržovėmis, sūriu, mėsa ir grietinėle), todėl, jei būsite Indijoje, paragaukite kitų regionų virtuvių. Šiaurės Indijoje patiekalai valgomi su šviežiai kepta duona, o ne ryžiais. Desertai, kuriuose dominuoja kondensuoto pieno skonis, dieviški.

PATIKO
Paprasti besišypsantys žmonės. Visa apgaubiantis paprastumas. Ramybė kalnuose. Puikus maistas visur.

NEPATIKO
Daug šiukšlių pakelėse. Dulkės.